סיורים בירושלים וסביבתה

בדרך העולה לירושלים – סיפורו של כביש מס’ 1

בדרך העולה  לירושלים מתגלגלים סיפורים, מקומות ואנשים. מסיפורה של הדרך בתש”ח דרך סיפורם המרתק של האנשים לאורך הדרך: הצבנים שבנו כאן מבצר מרשים, החלוצים שהתיישבו בקרית ענבים ומעלה החמישה, קבוצת פינים שייסדו את הישוב יד השמונה, צרפתים שיסדו את נווה אילן ואנדרטה לזכר האלוף הראשון בצה”ל בלב ישוב חרדי.  

נבקר באתרים שונים בדרך ונספר את סיפורה של הדרך שהפכה מדרך רומית צדדית לדרך הראשית לירושלים.

אתרי הסיור: אנדרטת דוד מרקוס בקרית יערים, נוה אילן הישנה, מצפה שער הגיא, מנזר גבירתנו של ארון הברית, שביל תש”ח ובית הקברות של קרית ענבים.

השכונה שלא חוברה לה יחדיו
סיור בשכונת מוסררה בירושלים

סיור ייחודי אל שכונת מוסררה שמשתרעת על פני ירושלים המערבית והמזרחית. בסיור נתוודע לסיפורה המיוחד של השכונה, נתפעל מהאדריכלות המפוארת של השכונה הערבית הראשונה מחוץ לחומות. נספר את סיפורה של “ההתקוממות המזרחית” של בני השכונה, הפנתרים השחורים. נהלך על קו התפר בין העיר המזרחית לעיר המערבית. לסיום נערוך מפגש עם אחד מה”פנתרים” שעדיין מתגורר בשכונה ונשמע סיפורים ממקור ראשון.

*ניתן לשלב עם סדנא בבית ספר לצילום מוסררה, ניתן לשלב עם סיור בעיר העתיקה או ברחוב הנביאים.

צבאים, ציפורים ועצים בעיר הקודש
סיור טבע עירוני ברחבי ירושלים

איך מכניסים את הטבע לתוך העיר השוקקת ? מה פירוש המושג טבע עירוני ? בעיר ירושלים אתרי טבע עירוני חלוציים וייחודיים שמציעים הצצה להתרחשויות שמסביבנו בהמולת העיר הסואנת. ננסה לעצור לרגע ולהתמקד בציפורים בתחנת הצפרות של ירושלים, בצבאים שבעמק הצבאים ובמיני צומח פראי שנוכל לגלות בדרך שביניהם.

אתרי הסיור: תחנת הצפרות, בית הקברות שייח באדר, עמק המצלב ומנזר המצלבה, עמק הצבאים.

פינות חמד בין הר למדבר
סיור בפינות לא מוכרות ברחבי גוש עציון

מדרום מזרח לירושלים שוכן חבל ארץ מיוחד ביופיו וגם באופיו. הנופים המרהיבים של מרחבי גוש עציון לצד האוכלוסייה היהודית והפלסטינאית של המרחב יוצרים פסיפס ארצישראלי מרתק ברבגוניותו. במסגרת הסיור נספר את סיפורם של אנשי מחלקת הל”ה, נבקר במצפה ה – 1000 השוכן ברום גוש עציון ונתרשם מהרודיון קברו המונומנטלי של המלך הורדוס. נוכל לבקר גם בחווה החינוכית שדה בר ולהשתכשך במימיה של אמת הביאר, חלק ממפעל קדום לאספקת המים לירושלים.

אתרי הסיור: אמת הביאר, מרכז מבקרים גוש עציון, יקבי גוש עציון, האלון הבודד, מצפה ה- 1000, הרודיון.

מסע אל הכפר הלבן
טיול בעין כרם בפריחת השקדיות

עין כרם המכונה כפר האלוהים היא אחת השכונות הציוריות והמרתקות בירושלים. סיפורו של הכפר בו נולד יוחנן המטביל, סיפורם של תושבי הכפר לפני קום המדינה וסיפור העולים שהגיעו לפה בשנות ה – 50 הם רק חלק מסיפורי השכונה הקסומה. בחודשים ינואר ופברואר סביבות עין כרם מקושטות בפריחה של שקדיות בגוונים לבן וסגול. כמובן שהמראה מוסיף ליופייה של השכונה הציורית ותושביה הציוריים לא פחות.

אתרים בסיור: כהסיית הביקור, בוסתן עין כרם, כנסיית האחיות מציון, מעיין מרים, עמק התימנים.

*ניתן לשלב עם שלל מסלולי הליכה בטבע בכל דרגות הקושי.

מקורות ההשראה לספר “מחול העקרבים”

סיור בשכונת קטמון הישנה בירושלים

“שתי פליטות שואה ישישות התגוררו בילדותי במוסך ברחוב כ”ט בנובמבר שבשכונת קטמון הישנה בירושלים. כשהיינו חולפים ליד שער הברזל של חדרן היינו רוגמים אותו באבנים.”

כך נפתח ספרה המקסים של שפרה הורן. הספר הוא מסע שמתחיל במחוזות ילדותה של הסופרת, שכונת קטמון בירושלים ומסתיים אי שם בגרמניה. הסיור עובר דרך תחנות שונות בשכונה הייחודית שנבנתה כשכונה מפוארת בראשית המאה ה-20 ומדלג בין שורות הספר בעקבות תוכי מדבר ואוטו גלידה שהוסב לספריה ניידת.

סיפורו של אוריון, גיבור הספר ילווה אותנו במהלך הסיור בשכונה עד לסופו המפתיע בבית הקברות הייחודי במושבה הגרמנית.

אתרים בסיור: בית החולים למצורעים, חורשת הירח, בית התווים, מוזיאון הטבע, בית הקברות בעמק רפאים

* סיור קצר יחסית – ניתן לשלב עם ביקור באתרים נוספים בירושלים.

“עולה הייתי במעלה אדומים..”

סיור בדרך היורדת מירושלים אל ים המלח

הדרך מירושלים לים המלח רצופה נופים ייחודיים, היסטוריה מרתקת וקהילות ייחודיות. לאורך הדרך אתרים היסטוריים ושכיות חמדה שבין הר למדבר. נוכל לבקר באתר השומרוני טוב, לראות כיצד מתנהלת חווה טיפולית לנוער גבעות בין כפרים בדואים, לבקר במנזר סנט ג’ורג’, נבי מוסא ועוד ככל שיותיר לנו הזמן.
אתרים בסיור: חוות “הרועה העברי”, מאהל בפזורה הבדואית (ניתן לשלב ארוחה), השומרוני הטוב, תצפית ארץ המרדפים, מנזר סנט ג’ורג’.

לקביעת סיור או פרטים נוספים צרו קשר!

דרכי התקשרות

מייל

[email protected]

פלאפון

053-5261436

הרשמו לניוזלטר שלי!

וקבלו עדכונים על טיולים שאני מארגן בארץ ובחו"ל , על המקומות שהכי כדאי לטייל בהם וכתבות עם עצות וטיפים על כל מה שקשור בטיולים וטבע.

תודה שהצטרפתם לניוזלטר שלי! בקרוב ישלח אליכם מייל ברוכים הבאים.